Categories: HistoriTë gjitha

Kalvari i tragjedisë së Çamërisë: “Morën udhën… Pamja qe tragjike, e përvajshme…” (foto)

Studiuesi grek Jani Sharra përshkruan dhimbjen e popullsisë së Çamërisë që lanë trojet e tyre, të detyruar nga genocidi grek për të gjetur shpëtim në Shqipëri

Morën udhën. Pamja qe tragjike, e përvajshme. Mijëra njerëz, burra, gra, fëmijë, plaka e pleq në reshta prej kilometrash zgjateshin si gjarpër lëvizës rrugëve pa fund…”, janë disa rreshta nga përshkrimi i karvanit të Çamërisë, nga studiuesi grek Jani Sharra. Në librin e tij, “Historia e Gumenicës 1550-1950”, Athinë 1985,  studiuesi përshkruan dhimbjen e madhe të popullsisë së Çamërisë  në rrugën e vështirë drejt Shqipërisë, por edhe dhimbjen që ata lanë pas, të vrarët e të masakruarit nga genocide grek i Napoleon Zervës.

Përkundrejt pretendimeve të palës greke që sot e kësaj dite nuk e pranon veprën mizore mbi popullsinë e Çamërisë, studiuesi grek vëren se: “Në Çamëri u shkelën ligjet e njerëzimit dhe u njollos historia e saj nga këto hordhi njerëzish të egër. Këto ishin përfundimet e politikës së urrejtjes së fesë dhe të politikës së çmendur të EDHES-it; ata, pasi vulosën me gjak, lot e rrënime fatin e të dy bashkësive, patën si përfundim çrrënjosjen e çamo-shqiptarëve nga toka e të parëve të tyre, nga shtëpitë e pasuritë e tyre…”, shkruan studiuesi grek në faqen 670 të veprës së tij.

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

3 weeks ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

3 weeks ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

3 weeks ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

3 weeks ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

3 weeks ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

3 weeks ago