More

  Lakror me spinaq dhe qumësht

  1. Gjysmen e qumeshtit e ziejm dhe me gjysmen e qumeshtit njomim 150gr miell.

  2. Mbasi ka zier qumeshti hedhim miellin e perzier me lart me qumesht,shtojme gjalpin dhe 1lug gjelle kripe.

  3. E leme te ziej per 5 minuta,sa te trashet e heqim nga zjarri.

  4. Ziejm spinaqin e kullojme e grim,grim dhe kopren i trazojm me masen e pregatitur me lart.

  5. Rrahim 3 kokrra veze menjan fort dhe pasi jan rrahur i bejme te gjithe perbersit bashk dhe i trazojme.

  6. Zeme brumin me miellin e mbetur vaj dhe pak krip

  7. Nga brumi i pregatitur hapim tre pete te medha (te dalin jasht taves)

  8. Hapim petet mbi tav nje e nga nje duke i pikuar me vaje

  9. Shtojm masen e pregatitur brenda peteve,palosim nga brenda taves petet si ne foto.

  10. I hedhim vaj lart peteve qe i mblodhem dhe te mezi qe ka ngel bosh shtojm 1 veze te rrahur te mari ngjyre.

  11. Piqet ne 180°


  Përbërësit


  PËR 5 PERSONA
  1 kg spinaq
  4 kokra vezë
  100 gr koper
  300 gr miell
  1 lt qumësht
  70 gr gjalpë
  kripë

  Ju Bëftë mirë!

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu