Categories: HistoriTë gjitha

Perëndesha greke “eos” me kuptim 100 % Shqip

NJË TJETËR HYJNESH PELLAZGO-ILIRE E TRANSFORMUAR NGA FQINJËT TANË.Homeri në Iliad, hyjneshën EOS, as më shumë dhe as pak, pa i shtuar ose munguar ndonjë germë, e quante me emrin “DITA”

Perëndesha e Trëndafilave e ashtëquajtur nga grekët (Eos), kurse nga romakët ajo quhej (Aurora).. Ishte bija e Titanit Hyperion dhe Theja, ishte motra e Perëndeshës së Hënës (Semela) dhe kishte Vëlla Heliosin, Perëndia e Diellit..

(EOS-DITA) thuhej se jetonte në malet e akullt dhe të largët lindor.. Sapo errësira e natës largohej nga toka , Eos-Dita çdo mëngjes zgjohej nga gjumi dhe përqafonte dy kuajt e saj, të cilët quheshin (LAMPI në shqip LAP-LAPI) dhe kali tjetër quhej (FETON në shqip FITON-FITUESI)..

Ajo hipte në karrocën e artë e tërhequr nga kuajtë e sajë (LAPI dhe FITONI).. Dita fluturonte në qiellin e pa fund, nga lindja drejtë perëndimit dhe hapte dyert e qiellit, që rrezet e diellit të ngrohni gjith njerëzimin ..

Ajo çdo mëngjes lajmëronte ardhjen e vëllait të saj, Helios-Dielli. Kur Elio- Perëndia e Diellit shfaqej në horizont, EOS-Dita dhe HELIOS-DIELLI, në udhëtimin e tyre bashkohenin bashkë motër e vëlla..

Në mitologjin e lashtë thuhej se Eos-Dita transformohej dhe quhej (Hemera ose Hemara), që përsëri në shqip ka kuptimin (E-MIRA ose E-MARA).

Ata të dy bashkë i jepnin dritë dhe jetë gjithë njerëzimit, nga lindja deri në brigjet perëndimore të oqeaneve.

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

3 weeks ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

3 weeks ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

3 weeks ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

3 weeks ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

3 weeks ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

3 weeks ago