Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?

Kina dhe e gjithë bota janë në alarm për shkak të një virusi që ka shpërthyer ku deri më tani janë konfirmuar 17 të vdekur.

Ku është përhapur virusin vdekjeprurës?

Këtu keni një hartë që tregon pjesën më të madhe të vendeve ku është përhapur virusi.

Filloi në Wuhan, por pasi që është një qendër kryesore e popullsisë dhe qendër e transportit, ajo u përhap në qytete të tjera kineze dhe, përmes udhëtimit ajror, në vendet e tjera afër dhe larg.

Kohët e fundit kemi pasur raporte nga Arabia Saudite dhe Vietnami .

Vendet që po hetojnë rastet e dyshuara

Meksika thotë se po heton tre raste të dyshuara të virusit në Tepatitlán në shtetin qendror të Jalisco. Raportet e mediave lokale thanë se një burrë 42-vjeçar që u kthye nga Kina në 10 janar pasi vizitoi Wuhan kishte zhvilluar simptoma tre ditë më vonë. Ai ishte në kontakt me një grua 37-vjeçare dhe një fëmijë 2-vjeçar, të dy gjithashtu shfaqën simptoma.

Katër persona në Skoci që vizituan kohët e fundit Wuhan dhe kanë simptoma të frymëmarrjes po testohen.

Virusi/ A është kjo një epidemi apo një pandemi? Dhe cili është ndryshimi?

Organizata Botërore e Shëndetit thotë se është një sëmundje “në një komunitet apo rajon … dhe po mbi tejkalo pritshmërinë normale”. Shpesh përdorim fjalën “shpërthim” për të nënkuptuar të njëjtën gjë.

Në një epidemi, edhe pse shumë më tepër njerëz sëmuren, ndikon vetëm në një zonë specifike në një kohë specifike.

Fjala pandemi është përdorur për të përshkruar një shpërthim shumë më të gjerë – duke prekur rajone të shumta, vende – apo edhe tërë botën.

Hong Kong, dy “kampe karantine”për të prekurit

Hong Kongu ka kthyer dy kampe pushimesh, njëra prej të cilave është një ish kazermë ushtarake britanike, në zona karantine për njerëzit që mund të kenë rënë në kontakt me virusin, thanë zyrtarët.

Të njëjtat site u përdorën si lehtësira karantine gjatë shpërthimit të Sindromës vdekjeprurëse të Sindromës së Rëndë Akute (Sars) 17 vjet më parë, e cila vrau gati 300 njerëz në Hong Kong.

Dy njerëz në qytet deri më tani kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin. Të dy kishin qenë në Wuhan. Ata po trajtohen në reparte izolimi.

Wong Ka-hing, drejtori i Qendrës për Mbrojtjen e Shëndetit, tha se tre persona që kishin rënë në kontakt të ngushtë me të dy rastet e konfirmuara do të merreshin në një nga kampet, në rrethin Sai Kung rurale.

Koronavirusi/ Teste për katër persona në Skoci

Katër persona që kanë udhëtuar së fundmi nga Wuhan në Skoci janë duke u trajtuar si raste të dyshuara të koronavirusit.

Kreu i mjekësisë për infeksione në Universitetin e Edinburgut, profesori Jurgen Haas, tha që të katër kishin simptoma të frymëmarrjes dhe kishin qenë në Wuhan brenda 14 ditëve të fundit.

Besohet se tre pacientë janë në Edinburgh dhe i katërti në Glasgow. Ka të ngjarë të kalojnë disa ditë përpara se testet të konfirmojnë nëse të katër kanë kontraktuar koronavirus apo jo.

Prof Juergen i tha BBC-së se ishte “shumë e mundshme” që rastet të konfirmoheshin në Mbretërinë e Bashkuar.

Virusi/ Festimet e Vitit të Ri kinez u anuluan

Përhapja e virusit po bën që autoritetet e qytetit të anullojnë ngjarjet kryesore që tërheqin turma të mëdha për të minimizuar rrezikun e infeksionit.

Pekini ka anuluar ngjarje në shkallë të gjerë duke përfshirë disa festime të Vitit të Ri Kinez. Ngjarjet e anuluara përfshijnë shumë panaire të tempullit të njohura, të cilat tërheqin turma të mëdha. Autoritetet mbyllën gjithashtu Qytetin e Ndaluar, i cili tërheq miliona vizitorë çdo vit.

Zyra e turizmit e Macau ka njoftuar se po anulon të gjitha festimet zyrtare të Vitit të Ri.

Hong Kongu tashmë kishte anuluar paradën e saj të vitit të ri nëpër zonën Kowloon sepse nuk donte që ngjarja të tërhiqte protesta të vazhdueshme pro-demokracisë. Tani ajo ka anuluar edhe turneun e futbollit të Kupës Lunar të Vitit të Ri.

Qyteti i Xiantao në Provincën Hubei, në perëndim të Wuhan, ka anuluar të gjitha ngjarjet e mëdha si pjesë e një game të gjerë masash për të ndaluar përhapjen e virusit.

Dhe në SH.B.A., Shoqata Kineze Amerikane Tri-Qytetet në Washington State tha që po anulonte ngjarjet e Vitit të Ri sepse rasti i parë i virusit në SH.B.A ishte zbuluar në qytetin e afërt të Seattle. Tri-Qytetet i referohen Richland, Pascoe dhe Kennewick.

Rastet e konfirmuara në Vietnam dhe Arabinë Saudite

Dy shtetas kinezë në Vietnam kanë rezultuar pozitive për koronavirusin dhe po trajtohen në spital, thanë zyrtarët.

Një burrë kinez në qytetin Ho Chi Minh u infektua nga babai i tij që kishte udhëtuar për në Vietnam nga Wuhan më 13 janar. Babai u shtrua në spital në 17 janar. Të dy janë karantinuar dhe mjekët thonë se ethet e tyre janë zvogëluar.

Ministria e Jashtme e Indisë thotë se një infermiere indiane që punonte në Arabinë Saudite kishte testuar pozitive për virusin – infermierja mund të ketë kapur virusin gjatë trajtimit të një kolegu nga Filipinet.

Singapori ka konfirmuar gjithashtu një rast të virusit dhe ministria e shëndetësisë tha se testet paraprake mbi një person tjetër ishin pozitive.

Ka pasur gjithashtu raste në Tajlandë, Macau, Hong Kong, SH.B.A., Tajvan, Korenë e Jugut dhe Japoni.

/Ariglon Pali/


Posted

in

,

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *