Më shum

  Hymni i Flamurit Kombëtar

  Hymni i Flamurit Kombëtar

  Porsi fleta e Ejllit t’ Zotit
  Po rrehë Flamuri i Shqypnis,
  E thrret t’ bijt e Kastrijotit
  Me mbledhë tok nder çetë t’ ushtris.

  Bini, Toskë, ju, bini Gegë!
  Si dy rrfé, qi shkojn tue djegë!
  A ngadhnyesë a t’ gjith deshmorë!
  Trima, mbrendë! Me dorë! Me dorë!

  Per mbas Flamrit t’ vet Shqyptari,
  Kur rrokë armët per t’ drejta t’ veta,
  Atje lufta ndezet zhari,
  Atje anmiku vehet m’ t’ leta.

  Bini, Toskë!….

  Mbi njatë Flamur Perendija
  Me dorë t’ vet Ai e ka shkrue:
  “Per Shqyptarë do t’ jét Shqypnija;
  Kush u a prekë, ai kjoftë mallkue!”

  Bini, Toskë!….

  Shka? A thue ‘i mend se atë tokë t’ bekueme,
  Qi vetë Zoti na ka dhanun,
  Sod me e shkelë kamba e poshtnueme
  E nji t’ huej’t na kem m’ i a lanun?

  Bini, Toskë!….

  Ah; jo, kurr. Njiqind herë para
  Kem’ me u shkri me gra, me fmi!
  Kem’ me mbetë kortarë nder ara,
  Se me shkelë lamë t’ huej’n n’ Shqypni.

  Bini, Toskë!…

  M’ kambë, Sokola të Shqypnis!
  Flamri ynë, qé, n’ ajr po shtiellet
  Si pol veshet t’ Perendis,
  Kah na ban hije prej qiellet.

  Bini, Toskë!….

  Ma mirë dekë me u shue nen hije
  T’ Flamrit t’onë në fushë t’ mejdanit,
  Se me rrnue nji jetë robnije
  Per nen sukuj t’ huejë t’ Balkanit.

  Bini, Toskë!….

  Armët e Besen na i njeh bota;
  Trima n’ zâ kem’ pasun t’ Parët,
  Luften né na e msoi Kastrjota:
  Kè, thue, frigë do t’ kenë Shqyptarët?!

  Bini, Toskë!…

  Urra! Djelm, eh ‘u u dhashtë e mbara!
  Sod a kurr, me dekë p’r Atdhé!
  Flamri i ynë, qé, u nis perpara:
  Ndimo, Zot, per Atmè e Fé!

  Bini, Toskë!….

  Latest news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Related news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  1 COMMENT

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here