Më shum

  Opozita në bllok: Djegim mandatet; Aleatët mbështesin vendimin e Bashës

  Propozimi i kryetarit Basha për djegien e mandateve u mbështet unanimisht nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike, por demokratët nuk pritet ta lënë sot mandatin e deputetit, pasi vendimi përfundimtar i takon forumeve më të larta të partisë.

  “Grupi parlamentar i PD-së vendosi unanimisht djegien e mandateve parlamentare të PD-së në Kuvendin e dalë me votat e krimit dhe mafies, në zgjedhjet e manipuluara të 25 qershorit 2017”, tha Basha.

  Në mbledhjen me dyer të mbyllura, shqetësimi kryesor ishte nëse nga spostimi i listës mund të përfitojnë kandidatë të opozitës, të cilët sot mbështesin socialistët, si rasti i Lefter Maliqit në Berat.

  Pati zëra të cilët kërkuan që mandatet t’i lënë edhe kryebashkiakët, ndërsa dikush tjetër u shpreh skeptik për efektin që do të ketë lënia e mandatit, një opsion që opozita e ka provuar edhe më herët, duke shkuar në limitet e djegies, por pa efekt.

  Ndërsa Sali Berisha, i pari që ka folur për djegien e mandateve, u shpreh se nëse nuk merret ky akt ekstrem, Edi Rama nuk ndalet në formë tjetër. Një grup pune u ngrit menjëherë për të gjithë ata që kërkuan që procesi i lënies së mandateve të mos zvarritet pafund. Vendimi i demokratëve mori mbështetjen e menjëhershme të aleatëve historikë.

  Pasi mori garancinë e aleatëve, Basha iu dha përgjigje komenteve të Ramës se “opozita luan bllofin me mandatet”.

  “Sot ka ndodhur një akt i paprecedentë në historinë 28-vjeçare të pluralizmit. E gjithë opozita ka marrë një vendim për t’iu bindur urdhrit të qytetarëve shqiptarë, që u derdhën me trajtën dhe formën e sovranit në protestën mbarëkombëtare të 16 shkurtit. Të tjerat janë budallallëqe për të devijuar të vërtetën. E vërteta është kjo: Edi Rama nuk është më kryeministri i shqiptarëve. Parlamenti nuk është legjitim”, tha Basha.

  Lëvizja Socialiste për Integrim konfirmoi e fundit lënien e mandateve.

  “Grupi i LSI-së vlerëson se djegia e mandateve është rruga e vetme për të kthyer legjitimitetin e qeverisjes së Shqipërisë, prandaj ai vendosi sot djegien e mandateve”, tha Monika Kryemadhi.

  Pas deklarimeve publike të opozitarëve, drejtuesit e ambasadave të Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian trokitën në zyrën e Ramës.


  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here