Categories
Përralla

Gishteza

Na ishte nje here nje grua qe deshironte shume te kishte nje femije te vogel, por, meqe nuk dinte se si ta plotesonte kete deshire, shkoi tek nje magjistare plake dhe i tha: -Desha te kisha nje femij te vogel; me thuaj c’duhet te bej per kete gje? -Nuk eshte pune e veshtire, – iu […]

Categories
Përralla

Perralla e Shqipes

Djaloshi u ngjit atëherë në majë te shkrepit, dhe gjeti në çerdhe zogun e shqipes qe po luente me gjarpënin e mbytun. Por gjarpëni nuk ishte vërtetë i mbytun. Befas ai lëvizi, ngrejti kryet, nxori thimthin dhe bani me pickue zogun. N’atë ças djaloshi nxori harkun, dhe vrau me shigjetë gjarpënin. Mandej ai mori zogun […]

Categories
Përralla

Macoku me Cizme

Në një fshat shumë të largët jetonte një mullixhi me tre djemt e tij. Djali i vogël quhej Markez dhe ishte i preferuari i tij. Por kur mulluxhiu vdiq, mullirin ja la djalit të madh, gomarin djalit të dytë dhe maçokun djalit te vogël. Dy vëllezërit e mëdhej qeshën dhe e braktisën vëllanë e vogël. […]

Categories
Përralla

Princi dhe e bukura e dheut

Nje dite prej ditesh, Princi, djali i mbretit do martohej…mirepo pak dite para se te martohej ai i thote te atit se do dali per gjah… Ndersa i ati i thot, -Tani eshte dasma nuk mund te ikesh… Princi i thot, – Do vete e do kthehem ne kohe… dhe niset per gjah Princi… Kur […]

Categories
Përralla

Borebardha dhe 7 xhuxhat

Na ishte njëherë një mbretëreshë e bukur, por shumë e keqe, që rronte në një kështjellë të madhe. Kjo mbretëreshë e kishte zakon të pyeste përherë pasqyrën e murit se kush ishte më e bukura në krejt mbretërinë. Kur pasqyra iu përgjigj një ditë se e thjeshtra, që e quanin Borëbardha, ishte më e bukur […]

Categories
Përralla

Mama dhia ujku dhe shtatë kecat

Mama dhia jetonte me shtatë kecat në një shtëpizë mes pyllit. Një ditë, ajo do të largohej nga shtëpia dhe i porositi vogëlushët të ruheshin nga ujku i keq e të mos e lejonin të futej në shtëpi. Ajo trembej se ujku mund t’i gënjente kecat e vegjël, prandaj dhe u kujtoi shumë herë se ai, […]

Categories
Përralla

Si e humbi lepuri bishtin

Dikur lepujt kishin bisht të gjatë.Një ditë një lepur po bridhte rrugës, ku u takua me dhelprën, e cila kishte në gojë një tufë me peshq.– Si arrite t’i kapësh gjithë këta peshq? – e pyeti lepuroshi.– Zbrit te rrëkéja, zhyte bishtin në ujë dhe prit atje tërë natën. Në mëngjes, në të gjitha qimet […]

Categories
Përralla

Gjuetari i shpezeve

Një gjuetar shpezësh ngrehu kurthin për kojrila dhe e shikonte prej së largu se a do të zërë gjë. Kur në kurth, bashkë me kojrila ra edhe lejleku, ai vrapoi dhe e kapi bashkë me to. Kur lejleku filloi t’i lutet që të mos e vrasë, kude i thënë se jo vetëm që nuk është […]

Categories
Përralla

E Perhitura

E përhitura Na ishte një herë një vajzë e bukur e cila jetonte së bashku me babain e vet pasi që nëna i kishte vdekur. A jo shkonte për ç’do ditë tek vari i nënës dhe qante, dhe nuk kishte shokë tjerë pos zogjëve. Një ditë u martua babai i saj me një grua e […]

Categories
Përralla

Flokarta dhe tre arinjtë

Na ishte njëherë një vajzë, që kishte një emër të bukur, Flokartë. Një ditë, megjithëse nëna ia kishte ndaluar, Flokarta u largua nga shtëpia dhe shkoi në pyll për të mbledhur lule të egra. Ajo nuk e vuri re diskun e kuq të diellit që fundosej pak nga pak përtej maleve. Shpejt ra nata dhe […]

Categories
Përralla

Dreri dhe luani

Dreri dhe luani Një dre i etshëm erdhi tek një burim. Ndërsa ishte duke pirë ujë, vuri re në ujë hijen e vet e filloi të mburret për brirët e vet, duke parë madhësinë e bukurinë e tyre, kurse për këmbët e veta u hidhërua që i kish aq të holla e të hajthme. Derisa […]

Categories
Përralla

Na ishte seç na ishte

Një ditë një dhelpër ra në pus. U mundua sa u mundua por nuk doli dot. Pastaj vendosi të presë, sepse nuk dinte si të dalte. Një cjap e kishte marrë etja, dhe erdhi tek pusi për të pirë ujë. Aty pa dhelprën brenda, dhe e pyeti: – O dhelpër, a është uji i mirë?Dhelpra filloi […]

Categories
Përralla

Kësulëkuqja

Në një fshat gazmor të vendosur buzë një pylli, jetonte një vogëlushe e hirshme me nënën e vet. Ishte shumë e bukur. Kishte një fytyrë të trëndafiltë porsi një mollë, sy të kaltër si qielli i pranverës dhe flokë kaçurrela e të verdhë si gruri i pjekur.Përtej pyllit banonte gjyshja e saj, një plakë simpatike, […]