Më shum

  Autostrada Tiranë-Durrës me pagesë/ Balluku: Nuk nis në shtator. Do ndërtohet rruga nga Ndroqi

  Koncesioni i autostradës Tiranë-Durrës do të jepet përmes një gare të hapur, jo me propozim të pa kërkuar nga privatët, por me kërkesë të qeverisë shqiptare.

  Ministria e Infrastrukturës Belinda Balluku tha se në vjeshtë do të nisin procedurat e koncensionit ndërkohë që vendosja e pagesës do të bëhet vetëm kur të realizohet projekti dhe të rehabilitohet dhe zgjerohet rruga alternative pa pagesë Tiranë-Plepa.

  “Kjo flitet që të ndodhi në një afat kohor mbas realizimit të projektit, mbas përfundimit të garës transparente. Kushdo që do të jetë fitues i këtij projekti detyra e parë që do të ketë si investitor është rehabilitimi, zgjerimi dhe përmirësimi i kushteve të rrugës, të alternativës le ta quajmë kështu pa pagesë që është rruga Tiranë-Plepa”, tha Balluku.

  Balluku tha se sistemi tarifor për kalimin në autostradë do të jetë në varësi të gjatësisë së rrugës së përshkruar nga çdo drejtues mjeti.
  “Do ketë një pagesë të përshkallëzuar pra jo çdo dalje të paguhet me një tarifë flat, pra nëse dikush do të dali në Rinas, është në varësi të gjatësisë së rrugës që do të përshkruaj çdo automjet”, tha ajo.

  Autostrada Tiranë-Durrës përveç se lidh dy qytetet më të mëdha të Shqipërisë është edhe aksi më me shumë trafik në vend me mbi 50 mijë mjetë në ditë.
  Vitin që shkoi qeverisë shqiptare i mbërriti një ofertë e pakërkuar për ndërtimin me koncesion të kësaj autostrade nga një kompani indiane, e cila bashkëpunonte me dy kompani shqiptare Albstar që po ndërton stadiumin kombëtar.

  Zyrtarisht shifrat nuk u bënë publike, por burimet pranë ministrisë së infrastrukturës thanë se vlera e përafërt ishte 330 milion euro, ndërsa pagesa për kalim niste nga 2 euro. Ndërkohë tani qeveria ka kaluar në një variant tjetër, me garë të hapur dhe ku termat dhe kriteret e koncesionit do të vendosen nga këshilli ministrave.

  Latest news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Related news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here