Më shum

  Finiq, rivendosen tabelat Shqip. Shkrimi kryesor në shqip dhe dytësori në greqisht

  Tabelat sinjalizuese të rrugëve në Finiq që u hoqën në fundjavë nisën të rivendosen gjatë ditës së martë.

  Tabela me mbishkrime në shqip si gjuhë e parë dhe më pas greqisht si gjuhë e dytë u vendosën si fillim në zonën pranë ish-Minierës së Kripës. Bashkia Finiq konfirmon se u rivendosën me fondet e ARRSH-së1 0 tabela gjatë së martës.

  Në fundjave u hoqën 35 tabela, një investim prej 1,5 milionë lekësh i Bashkisë së Finiqit. Ato u hoqën nga Autoriteti i Rrugëve me arsyetimin se janë jashtë standardi dhe jo në përputhje me Kodin Rrugor. Gjuha e parë në tabelë ishte greqisht dhe e dyta shqip.

  Ndërkaq, në një takim me të rinjtë e shkollave të mesme në Gjirokastër në kuadër të javes së Evropës, konsulli grek në Gjirokastër Llambros Kakissis i ka kujtuar Shqipërisë rrugën e gjatë dhe të vështirë që ende ka përpara për të përmbushur kushtet e integrimit në BE.

  “Unë flas si diplomat grek dhe si mështetës i misionit të Shqipërisë për të hyrë në BE. Greqia ka përvojë të gjatë dhe mund ta mbështesë Shqipërinë ashtu siç bëri për hyrjen në NATO. Por pretendimet tona për respektimin e të drejtave të minoriteteve do të vijojnë për aq kohë sa situata nuk do të ndryshojë. Ju duhet ta kuptoni madje se ne kemi interes që Shqipëria të hyjë në BE”, deklaroi konsulli grek.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here