Më shum

  Mediat amerikane: Serbia i tregon forcën ushtarake Kosovës

  Media amerikane “The Washington Post” shkruan se Serbia ka mbajtur paradë ushtarake të premten, në Ditën e Fitores ndaj Nazizmit, si një përkujtim ndaj fitores kundër Gjermanisë naziste.

  Kjo media amerikane nënvizon se Serbia e bën këtë paradë, në një kohë që tensionet me Kosovën janë në rritje. “Parada ushtarake e Serbisë në Nish bëhet në kohën që tensionet me Kosovën janë në rritje. Parada në qytetin jugor të Nishit përfshinte 4 000 trupa, 300 mjete ushtarake dhe 40 aeroplanë, duke përfshirë dy helikopterë rusë të betejave të ashpra që ka përdorur Moska”, thuhet në shkrim.

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se “shpreson se ushtria nuk do të duhet të përdoret ndaj askujt”. Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës janë shtuar kohët e fundit.

  Beogradi nuk e njeh Kosovën, e cila u shpall e pavarur në vitin 2008. Çdo ndërhyrje ushtarake nga Serbia në Kosovë do të shkaktonte një përleshje të drejtpërdrejtë me paqeruajtësit e udhëhequr nga NATO të vendosur atje.

  Latest news

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  Related news

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here