Më shum

  “Unë jam Rexhina, lotët e vajzës time jetime do t`ju ndjekin gjithë jetën”

  Unë jam Rexhina, ika e dëshiruar për aromën e bebes sime: Une jam Rexhina. E keni harruar emrin tim?

  Humba jeten diten e 22 Prillit, dhe nuk munda dot as t’i ndjej eren vajzes sime, eren qe e prisja per 9 muaj me radhe, me shume se 9 muaj ne fakt.

  E enderrova aq shume, fjeta me levizjet e saj, me imazhin e saj teksa rrotullohesha nga njera anë në tjetrën, per shkak të rëndesës.

  Nuk e di kush ma mori, jetën, nuk e di kush ma la vajzën pa nene, nuk e di kush na denoi kaq shume, mua me la te deshiruar për aromën e fëmijes tim, dhe beben time të dëshiruar për aromën e nënës së saj.

  A jeni ju o mjekë që ju besuam jetën, që e merrni aq lehtçëm si ta kishit një punë ngarkim-shkarkim?

  A ma mori vetebesimi juaj, mungesa e ndenjave, velja nga lekët? A ma more ti o shtet që nuk bërë kurre atë që duhej për qytetarët e tu, te cilët vetem i vjel dhe mjel çdo ditë, dhe asgjë nuk jep në kembim?

  Lotët e vajzës sime jetime, do t’ju ndjekin gjithë jetën, e kur të ndodheni në vështirësi, kujtoni Rexhinën. Ne jemi Rexhina, ne vajza e nëna, që shkelim në maternitet për të sjellë jetën në jetë, për të permbushur misionin tonë të dhimbshëm e të pafjalë.

  Mendoni për Rexhinat, mendoni për nënat tuaja, per grate dhe vajzat tuaj, o ju te ashtuquajtur mjekë, por që vetëm titulli në diplomë po ju mbetet. Unë jam Rexhina, nëna e një vajze të vogël, që po falenderoj zotin që fati ishte me mua, dhe arrita të ndjej aromën e krijesës sime, por qe kam frike te kaloj serish përmes asaj rruge. Po privoni jetën, ndërsa ju kemi besuar krijimin e saj! Me ju mjekë e shtet e kam! Mendoni për Rexhinën, para se të flini, kur e keni mbyllur ditën e punës. A mund te flini? D.E

  PS: Komenti i referohet ngjarjes se ndodhur ne Qytetin e Elbasanit ne maternitet ku nena 25-vjecare humbi jeten gjate operacionit per lindjen e vajzes.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here