Më shum

  Athinë, organizohet “Festivali i Parë i Gastronomisë Shqiptare”

  Traditat e bukura shqiptare u shpalosën sot në qendër të Athinës, në prehrin e Akropolit të lashtë, ku u zhvillua “Festivali i Parë i Gastronomisë Shqiptare”.

  Me rastin e festës ndërkombëtare të Nënës, “Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi” ka organizuar një ditë dedikuar kulturës, traditave dhe zakoneve shqiptare, duke sjellë për të gjithë të pranishmit ushqime tradicionale shqiptare, valle popullore nga të gjitha krahinat, punime dore si dhe mjaft subjekte artizanale nga atdheu.

  Aktiviteti ka tërhequr vëmendjen e komunitetit shqiptar në Greqi, por edhe shumë vendas, madje në sallën e ndodhur në zonën më të lashtë e historike të vendit, në “Monastiraki” nuk kanë munguar dhe turistët e shumtë, të cilët e kanë konsideruar “një ide brilante” dhe kanë shijuar me shumë kënaqësi mjaft receta shqiptare.

  Aktiviteti është zhvilluar me inisiativën dhe vullnetarizmin e të gjitha grave aktiviste të organizatës emigrante “Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi”, ndërsa çdo gjë është ofruar falas tek të pranishmit.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here