Më shum

  Ushqimet që marrin jetë më shumë se duhani dhe vese të tjera

  Një dietë e pasaktë dhe e papërshtatshme, e varfër në ushqime të shëndetshme dhe e pasur me ushqime të shpejta dhe të pa shëndetshme shkakton më shumë vdekje sesa tymi i cigareve, presioni i lartë i gjakut dhe faktorë të tjerë të rëndësishëm globalë të rrezikut shëndetësor.

  Çdo vit, një në pesë vdekje i atribuohet konsumit të pamjaftueshëm të ushqimeve të shëndetshme ose, nëse preferoni, konsumim të tepërt të ushqimeve të dëmshme, siç janë pijet me sheqer, ushqime shumë të kripura dhe mish të kuq ose të përpunuar.

  Është përmbledhja e analizës më të saktë të kryer deri më tani mbi efektet e zakoneve të ngrënies në fillimin e sëmundjeve kronike, pa marrë parasysh faktorin e “peshës”: domethënë, pavarësisht faktit se ata që hanë keq janë të dhjamosur apo jo.

  Studimi, i nënshkruar nga më shumë se 130 shkencëtarë nga 40 vende, u botua në revistën mjekësore prestigjoze Lancet.

  Konsumi i tepruar i mishit të kuq ose të përpunuar, bollëku i pijeve me sheqer dhe yndyrnave shtazore, dhe niveleve të ulëta të arrave dhe farërave (mungesa e madhe në pothuajse të gjitha dietat), fibrat e perimeve dhe omega-3 yndyrnat “e mira”, të përfshira për shembull në peshq) dhe mungesa e një jete të shëndetshme dhe me aktivitet fizik, ndikon në përhapjen e sëmudjeve vdekjeprurëse të cilat njihen edhe si sëmundje të shekullit. Si diabeti, tumori etj.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here