Më shum

  Puka si destinacion turistik/ Shtëpia ku dha mësim Migjeni është kthyer në muze

  “Një destinacion i ri turistik, që ka qëndruar larg syve të turistëve dhe të vetë shqiptarëve, por jo larg vëmendjes sonë”.

  Pas rrugës gjarpëruese që të duket sikur natyra ecën me ty, shfaqet qyteti i vogël i Pukës. Përshtypjen mes një grup të rinjsh, ma tërheq djali 5 vjeçar që vullnetarisht kujdeset për vendlindjen e tij.

  Puka njihet si qyteti alpin, dy vitet e fundit ka marrë një fytyrë tjetër. I rrethuar nga malet dhe në anë të tij gjen liqenin. Shquhet për ajrin e pastër dhe kurorat e pishave që janë ende të paprekura.

  “Është rregulluar pedonalja gjithashtu dhe liqeni, veç qytetit ne kemi të shfrytëzueshëm dhe malet, si Mali i Monedhës, Mali i Krrabit, Mali i Tibunit për sporte të ndryshme alpinizëm dhe ecje në mal”- thotë Vullnet Kuqi.
  Puka për Luigjin është thesar që ruan traditat edhe sot. Pavarësisht se është larguar pas 90’ në Tiranë, çdo 10 ditë 80-vjeçarin e gjen në vendin që e njeh më mirë.
  “Këtu janë në unitet mysliman- katolikë, që s’janë në asnjë vend tjetër të Shqipërisë. Merre me mend këtu kanë dhuruar tokën myslimanët që të ndërtojnë kishë katolikët. E dyta është mikpritja. Tjetër është mund të ketë shumë e shumë vite këtu që gjakmarrja është eleminuar.”- thotë Luigj Kolë Gegaj.
  Klasat ku ka dhënë mësim Migjeni janë kthyer në shtëpi-muze. Arsyeja pse jetoi për 2 vite në Pukë ishte pikërisht natyra.
  “Migjeni në Pukë ka ardhur më 16 prill 37’. U ftoh ai dhe mandej kërkoi një vend klimaterik dhe ja rekomanduan Pukën. Ja këtu është qyteti i Pukës në atë kohë, si e gjeti Migjeni dhe thotë ai ‘një fshat që do me u tregu’ qytet”- thotë Xhemal Meçi, studiues.

  Ndërsa Përparim Laçi është ndër të parët që i mësoi shqiptarët me idenë e bujtinave, e të krijuarit një ambient të ngrohtë familjarë për pushuesit. Kjo ide i lindi në Everest, ku pa në Nepal sistemin e Bujtinave. Fill pas kthimit, shtëpia e tij u kthye në Bujtinë.

  “Kam 12 anëtarë të familjes të cilët punojnë të gjithë këtu, kemi krijuar 55 vende fjetje dhe të gjitha janë prodhime vendi. E kemi nisur me një lopë kemi bërë 12, kemi nisur me një dhi kemi bërë një tufë. Shansi i madh është për Pukën dhe për ne këtu sepse kemi pistën e skive që këtë vit do i shtohet teleferiku kjo të jetë funksionale sic është në rajon.”-tha ai./Top Channel

  Latest news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Related news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here