Po ku ka si ti, o Shqipëria ime

Një nga dy këngët që fitoi çmimin e dytë në festivalin e 19-të të Këngës Kjo këngën erdhi në dhjetor të vitit 1980 përmes zëri të mrekullueshëm të Vaçe Zelës, Teksti i Këngës: E i fortë po shndrit ai dielldhe burimi këngës lugjeve i përcjell.E i fortë po ngroh ky dielledhe trimat nëpër mend mi… Continue reading Po ku ka si ti, o Shqipëria ime

Vendi i shenjtë i shqiptarëve!

Patriotët e konsideronin një vend të shenjtë, sot thuajse është braktisur nga harresa, pamundësia e mungesa e investimeve. Dikur ka qenë një qendër e rëndësishme ku lindën vëllezërit Frashëri. Sot është në kufijtë e mbijetesës, apo më mirë po shuhet. Si humbi Frashëri shkëlqimin e dikurshëm dhe cilat janë gjurmët që kanë mbetur pas? Një… Continue reading Vendi i shenjtë i shqiptarëve!

Falco film nga Bes Kallaku

Historia e “Falco Laçjanit”, Skifterit, personazhit te famshem që jetonte duke grabitur shtëpitë e të pasurve italianë, një natë të bukur pune i bie telefoni dhe e lajmërojnë që i takon mandati i deputetit. Pikërisht këtu fillon aventura duke përshkruar plot humor e satirë gjithë realitetin social-politik shqiptar. Ai heq kostumin e punes dhe kapuçin,… Continue reading Falco film nga Bes Kallaku

Edi Rama do marim puntor nga jashtë do vinë puntor nga kontinente tjera

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video teksa ka qenë duke inspektuar në Durrës riparimet dhe restaurimet pas pasojave të 26 nëntorit. Teksa ka qenë duke biseduar me një inxhinier, Rama është shprehur se do të marrim edhe punëtorë nga jashtë po të jetë nevoja.  Rama: Të gjithë thonë vende pune, vende pune, po vendet… Continue reading Edi Rama do marim puntor nga jashtë do vinë puntor nga kontinente tjera

Kur hapen dyert e jetës

Bardhyli, një mjek i ri emërohet të punojë në një fshat të largët malor. Me vajtjen e tij atje, lind një keqkuptim midis tij dhe kryetarit të këshillit. Me kohë ai merë vesh se kyetari kërkonte ti bënte keq atij, duke i shkruajtur një redaksie gazetash. Qëndrim të tillë mbajnë edhe prindërit e Lizës, me… Continue reading Kur hapen dyert e jetës

Borxhliu

Një burrë merr borxh një shumë të madhe lekësh nga 3 persona për të bërë tregëti vezësh, mirë po nuk i ecën biznesi dhe e gjithë maunia e vezëve prishet. Kështu qe ai hyn në borxh më të tre, dhe i shet të gjitha çfarë ka dhe ngel pa asgjë. Përshkrimi Regjia: Arian Çuliqi Skenari:… Continue reading Borxhliu