Histori

Pse Ulpiana 2 mijë vjeçare është lashtësi dardane?

Edi Shukriu vlerëson se qyteti dymijëvjeçar i Ulpianës dhe shumë objekte tjera trashëgimore nëpër lokalitete tjera, janë pasqyrë me të…

1 month ago

Viti 1888, kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez

Nga Aurenc Bebja Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin « Les Rives Illyriennes – Brigjet…

1 month ago

Dokumenti: Rreth tërmetit në Durrës (korrik 1273)

Nga Gjergj Pahimeri Pas njëfarë kohe, në Durrës ndodhi një gjëmë e rëndë dhe tragjike. Gjatë muajit korrik, ushtima të…

1 month ago

Ulpiana një qytet shqiptar, një vendbanim i hershëm mbi 2000 vjeçar.

Nga Aleksander Hasanas (Mili Butka) Ulpiana një qytet shqiptar një vendbanim i hershëm mbi 2000 vjeçar, që në shekullin e…

1 month ago

Historia e Sahatit të Inglizit në Shkodër

Kulla apo Sahati i Inglizit siç njihet gjerësisht, ku në periudhën e regjimit komunist ishte vendosur Muzeu Historik i Shkodrës,…

2 months ago

Sa e vjetër është gjuha shqipe? Perkthyer nga origjinali, Altin Kocaqi

Sipas Panajoti Kupitorit (pjesa pare)Perktheu nga origjinali, studiuesi i përjetshëm: Altin Kocaqi Gjuha e popullit Shqiptar, deri pak vite më…

2 months ago

Briti, Londra, dardanët dhe historia!

Fahri Xharra Britanikët e pranojnë që Briti i dha popullit të tij ligjet dhe sundimin e tij për 24 vite…

4 months ago

Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË…

10 months ago

Zbulohet qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh, 23 shekuj pas vdekjes

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte vend magjik ku pihej verë dhe ku filozofët shkëmbenin mendime. Tani, 2000…

12 months ago

Dokumentet e CIA, më 1993 SHBA i trembej një konflikti ushtarak Shqipëri Serbi

Në vitin 1993, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i trembeshin një përplasje ushtarake mes Shqipërisë dhe Serbisë. Në një dokument…

12 months ago

Greqi Jugosllavi, marrëveshje të fshehtë për ndarjen e Shqipërisë

Në fundin e vitit 1942, tri Fuqitë Aleate, Britania e Madhe, BS dhe SHBA, pas një konsultimi të përbashkët, bënë…

12 months ago

5 Maji, Dita e Dëshmorëve

5 Maji është Dita e Dëshmorëve të Kombit që kanë dhënë jetën e tyre për liri, demokraci, të drejtat e…

12 months ago

Shqiptarët në Amerikë, fotografi e rrallë e viteve të 60-ta

Shqiptarët e Chicagos në këmbsim për Shqipërinë Etnike në rrugën kryesore të qytetit Michigan Avenue, vitet 60-të. Në fotografi shqiptarët…

12 months ago

Cilat ishin 150 shoqëritë shqiptare që u formuan në SHBA

Viron Prodani Vijon nga numri i kaluar Përpjekjet e para të shqiptarëve të Amerikës për t’u organizuar në shoqëri patriotike…

12 months ago

Një vizitë në Butrintin e 1934-s, fotot e rralla nga zbulimet e Ugolinit

Një Butrint ndryshe nga ai që shohim sot...! Vendi duket i mbuluar nga bimët e egra dhe rrënojat duken aq…

1 year ago

Liqeni i Ujmanit – historia, faktet dhe të dhënat e plota përmes dokumenteve të kohës

Ndërtimi i liqenit të Ujmanit ka filluar në vitin 1972 në afërsi të fshatit Ujman,nga edhe e ka marrë emrin…

1 year ago

Vendbanimi paraqytetar në Gradishtë të Belshit

Ne vitin 1969, gjatë gërmimeve né qytezên ilire té Belshit u ndërmuar edhenjë sondazh ne rrafshet qê shtrihen né perëndim…

1 year ago

Qyteti mbretëror Ilir që na është fshehur

Zbuloni qytetin misterioz ilir… Kujt i përket varri mbretëror ? Përse nuk është gërmuar asnjëherë ? Çfarë qëndron pas ?…

1 year ago

Viktor Emanuelit të III – i dorëzohet ‘Kurora e Skenderbeut’

nga përfaqësuesë të Italisë fashiste dhe bashkpunëtorëve të saj në Shqipëri, iu dorëzua, në Romë, me ceremoni pompoze, Viktor Emanuelit…

1 year ago

Ky është incizimi i një fjalimit të Fan Nolit dhënë Shoqatës shqiptaro-amerikane Vatra në vitin 1962.

Fan Noli (1882-1965), i njohur edhe me emrin Theofan Stilian Noli, nuk qe vetëm një udhëheqës i shquar i bashkësisë…

1 year ago